leve_ohraniceni_headerPardubický komorní smíšený sborprave_ohraniceni_header

O sboru


Představení komorního smíšeného sboru Orfeus

Vánoční koncert 2011

Komorní sbor Orfeus vznikl na podzim roku 2000 pod vedením sbormistra Josefa Línka, absolventa Pražské konzervatoře, který je zároveň členem tenorové sekce. Za dobu své desetileté existence, sbor pod jeho vedením vybudoval rozsáhlý repertoár pro pravidelné adventní a vánoční koncerty, nebo pro různá soutěžní vystoupení. Již v první roce existence se Orfeus zúčastnil Mezinárodního festivalu pěveckých sborů Svátky písní Olomouc, kde se umístil ve stříbrném pásmu a tuto pozici obhájil v následujících ročnících. Význačnou událostí byla účast na koncertě uspořádaném v roce 2002 k výročí teroristického útoku v USA 11. září v Pardubické Duhové aréně, kde spojené pardubické sbory provedly Mozartovo Requiem.

Komorní sbor Orfeus se pravidelně zúčastňuje řady kulturních událostí a hudebních festivalů – festival PRAGA CANTAT, Stabat Mater ve Východočeském divadle, festival Bohuslava Martinů v Pardubicích, Pardubické městské slavnosti, Jirkovský Písňovar a další. Většina členů sboru tvoří také organizační tým Mezinárodního festivalu akademických sborů IFAS Pardubice.

Členská základna

Členskou základnu Orfea tvoří hudebně nadají jedinci, kteří za svou pěveckou zahájili již v ranném věku a za svůj život prošli mnohými pěveckými celky. Většina zpěváků, či zpěvaček byla odchována jedním z nejuznávanějších sborových dirigentů Doc. Ing. Vlastislavem Novákem. Aby to nevypadalo, že jsme sbor složený jen ze samých školených hvězd, nutno podotknout, že zbytek sboru tvoří lidé obyčejní, kteří sice nebyli odkojeni žádným dětským sborem, nicméně zpívají stejně dobře a mnohdy i s větší vervou. Jako všude - jsme lidé různí, různých profesí i názorů a přesto nás spojuje velká láska k umění a hudbě. Snad je to vidět i slyšet na našich koncertech, kde se snažíme svým posluchačům prezentovat výsledky své mnohdy lopotné práce.

Veřejná vystoupení

Každý rok pořádáme pro veřejnost dva pravidelné koncerty - jarní(Májové zpívání a setkání s příteli) a zimní (Vánoční koncert ORFEUS). Díky neutuchající energii naší zpěvačky Aleny Mejstříkové, manažerky a dramaturgyně v jedné osobě, jsou všechny koncerty tématicky zaměřeny, ale hlavním a nejdůležitějším momentem naší snahy, kromě maximálního výkonu (což se nemusí vždy podařit :) ), vztah nás zpěváků k našemu publiku. Proto také většinou naše koncerty uvádí náš dirigent a mnohdy tak vznikne téměř rodinná atmosféra. Tradicí se také stalo, že po každém vystoupení se sejdeme spolu s posluchači, poslechneme si jejich ohlasy společně si zazpíváme u dobrého vínka.

Dirigent Ondřej Mejsnar

Foto Ondřej Mejsnar

rodák z podkrkonošského Vrchlabí, kde také absolvoval tamější ZUŠ

Na pardubické konzervatoři studuje hru na varhany ve třídě Václava Uhlíře a dirigování u Tomáše Židka. Pedagogicky působí na pardubické ZUŠ Havlíčkova. Kromě sólové činnosti se věnuje též korepeticím sborů a sólistů, za klavírní doprovody obdržel mnohá ocenění. Jako sbormistr v současnosti vede Ženský pěvecký sbor Donatio Artis v Golčově Jeníkově a od roku 2018 převzal po Josefu Línkovi vedení pardubického komorního smíšeného sboru Orfeus.

Dirigent Josef Línek

Foto Josef Línek

Josef Línek se narodil 21. 10. 1950 v Pardubicích, vystudoval Pražskou konzervatoř, absolutorium oboru zpěv.

V roli sbormistra slavil několik úspěchů. Za zmínku stojí stříbrné pásmo v roce 2001 v Olomouci, s našim komorním smíšeným sborem, které jsme pak následující ročník znovu obhájili. Jako učitel na ZUŠ soustavně připravuje mladé umělce na jejich studium na konzervatořích. Téměř každoročně se může pochlubit studenty přijatými ke studiu.

Dirigent, sólový zpěvák a učitel Josef Línek je také vynikající autor hudebních skvostů, skladatelem dětských písní i skladeb pro smíšený sbor. Už jen pohledem na repertoár našeho sboru lze pouhým okem vidět, že pro náš napsal či upravil spoustu skladeb. Může se pochlubit i vánoční mší, kterou jsme vytáhli ze šuplíku a přednesli v roce 2010 na vánočním koncertu. O kvalitě skladeb hovoří i cena věnovaná odbornou porotou za aranžovanou píseň "Já s tebou žít nebudu" (v původním přednesu Zuzany Navarové) na festivalu Jirkovský písňovar v roce 2010.